Eğer anne oğul Mısır’ı terk etmemişlerse, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ilgili ülkeye ulaştırılacak bir difüzyon yani “arama belgesi” ile yakalanabileceklerdir

Feramuz ERDİN

Türkiye’nin gündemine oturan cinayet gibi kaza sonrasında Mısır’a kaçan Eylem Tok ve oğlu Timur Cihantimur’un ilk hedeflerinin ABD’ye gitmek olduğu ama uçak bulamadıkları için Mısır’a kaçtıkları tespit edilmişti. Bu kararı almalarındaki sebebin oğul Timur’un ABD vatandaşı olması olduğu söyleniyor.

VİCDANLARI YARALAYAN OLAY ANI

Kaza, 1 Mart Cuma günü saat 20.00 sıralarında Kemerburgaz yolunda meydana geldi.
İddiaya göre, Sarıyer’den 3 ATV motoru ile geziye çıkan Oğuz Murat Acı (29), Tahsin Arslan (23), Süleyman Arslan (21), Hasan Topal (25), İbrahim Gümüş (27), motorlardan birinin arızalanması üzerine Kemerburgaz yolunda emniyet şeridinde durdu.

O sırada sürücüsünün ismi öğrenilemeyen lüks cip, emniyet şeridinde bekleyenlere çarptı. Çarpmanın etkisiyle 5 kişi ormanlık alana savruldu. Porsche’un sürücüsü Timur Cihantimur ise kendi aracını olay yerinde bırakarak, arkadan gelen ve içerisinde annesi Eylem Tok ve diğer arkadaşlarının olduğu başka bir araca binerek olay yerinden kaçtı.

YARALILARIN TELEFONLARINI TOPLAMA İDDİASI

Kazada Oğuz Murat Acı olay yerinde hayatını kaybederken, Tahsin Arslan, Süleyman Arslan, Hasan Topal, İbrahim Gümüş yaralandı. İhbar üzerine gelen sağlık ekiplerince yaralılar hastaneye kaldırıldı.
Anne Eylem Tok’un olay yerinden ayrılmadan önce kazazedelerin cep telefonlarını da yanına aldığı iddia edildi.

DİKKAT ÇEKEN O NOKTA

Ehliyetsiz bir sürücünün gece karanlığında kaza yaparak ölüm veya yaralamaya yol açması başlı başına bir suç iken, yaralılar için ilk yardım çağırmamak ceza indirimini engelleyici bir durumdur. Üstüne üstlük Eylem Tok açısından bu kişilerin telefonlarını yanına alarak götürmek yağma suçunu oluşturduğu gibi, muhtemel ilk yardım süresini geciktirdiği için ayrıca oğlunun işlediği iddia edilen yaralama ve öldürme suçlarına iştirak etmesi söz konusudur. Hatta bu durum ispatlandığı takdirde ceza mevzuatımız açısından Eylem Tok’un suçu daha ağırdır. Zaten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı her ikisi hakkında da yakalama kararı çıkarmıştır.

ABD’YE KAÇMAK ANNE – OĞULU KURTARIR MI?

Eğer bu kişiler henüz Mısır’ı terk etmemişlerse, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yakalama kararına göre Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ilgili ülkeye ulaştırılacak bir difüzyon yani “arama belgesi” ile yakalanabileceklerdir. İddia edilenin aksine, Türkiye ile Mısır arasında 1990 yılında imzalanmış bulunan bir adli yardım ve suçluların iadesi anlaşması mevcuttur.

ABD’ye kaçmak ise anne oğulun yapmak isteyecekleri en son şey olmalıdır. Çünkü Türkiye ile ABD arasında da adli yardım ve suçluların iadesi mevcuttur. Timur Cihantimur’un ABD vatandaşı olması nedeniyle bu suçtan dolayı Türkiye’ye iadesi mümkün olmaz ama aynı suçtan oradaki hükümlere göre yargılanmasının önünde hiçbir engel yoktur. Türk makamlarının dosyayı eksiksiz tamamlayarak ABD makamlarına iletmesi yeterlidir. Türkiye gibi ceza indirimi uygulamak için her fırsatın sanık lehine sunulduğu bir ülkede mi yoksa yukarıdaki tablo karşısında hiç affı olmayacak ABD’de mi yargılanmak sanığın lehinedir, buna siz karar verin?

Eğer Eylem Tok ABD vatandaşı değilse onun işlediği suçlardan dolayı Türkiye’ye iadesi mümkün olabilecektir. Her ikisinin de ABD vatandaşı olması durumunda cezalarını ABD hapishanelerinde çekmenin onlara hiç de iyi gelmeyeceğini şimdiden söyleyebiliriz. ABD’deki ceza ve infaz sistemi onları umdukları kadar korumayacağı gibi, Türkiye ile karşılaştırıldığında, hayal kırıklığı bile yaratabilecektir!

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x